VÝMARSKÝ OHAŘ

Standard plemene / Podmínky chovnosti / Zkušební řád 

Výmarský ohař je pro nás to nejúžasnější plemeno na světě. Je tak inteligentní a tak všestranný, že může být vynikajícím společníkem každému jen trochu aktivnímu pánovi. 

Jeho inteligence se projevuje v každodenní realitě, ale nejmarkantnější je samozřejmě při učení čehokoliv. Velmi rychle chápe - mnohdy stačí 1-2 opakování a pes již ví, co se po něm chce. S radostí plní povely, obzvláště když je za to náležitě odměněn (alespoň pánečkovou náklonností). Jeho pohled je tak všechápající, že si často říkáte: "Už jen promluvit!". Avšak na druhou stranu dokáže svou chytrost obrátit k vymýšlení lumpáren, pokud nemá dostatek péče a zábavy řízené pánem... 

Jako každý ohař i ten výmarský potřebuje dostatek pohybu - náš každodenní režim znamená minimálně hodinovou procházku ráno a hodinovou odpoledne nebo večer, pokud není nahrazena výcvikem. Procházka ale neznamená jen bezcílné bloumání parkem (v horším případě posezení pána na lavičce), ale je nutné se psovi aktivně věnovat a zaměstnat i jeho mozek. Tzn. že i při procházce se psem komunikujeme, vymýšlíme pro něho různé hry, můžeme potrénovat poslušnost i aporty. Samozřejmostí je volný pohyb bez vodítka. Důležitou součástí je také socializace ve společenství ostatních psů - pejsek je zvyklý na jejich přítomnost, hraje si s nimi a není agresivní. 

Všestrannost výmarského ohaře oceníte při výběru možných činností a sportů, kterým se se psem lze věnovat. Nejdůležitější je mezi nimi lovecký výcvik, protože absolvování některých loveckých zkoušek je nutné pro uchovnění pejska. Avšak nejen pro to - často nový pán výmaráka sám zjistí, že pro ohaře je práce na poli prostě přirozenost. Kdo se ale "lovečině" věnovat nechce, má na výběr nepřeberné množství dalších činností. Od agiliti, dogdancingu, frisbee, obedience přes skijöring a coursing až ke služebnímu výcviku a záchranařině, která je z těchto činností určitě nejsmysluplnější. 

Ovšem nejen výborný pracant je výmarský ohař. Je to také vynikající společník a pejsek do rodiny. Zpravidla je velmi trpělivý a ohleduplný k dětem, celou rodinu bere jako svou smečku a miluje stálý a přímý kontakt s ní. Svého pána si hlídá, často je na něm téměř závislý. Je také velmi dobrý a pozorný hlídač. 

Co se každodenní péče týče, je výmarský ohař jedním z nejméně náročných plemen. O srst není třeba pečovat téměř vůbec - zcela postačí občas vykartáčovat. Avšak aby srst, ale nejen ona, byla ve vynikající kondici, je nutné dopřát výmarovi (stejně jako každému jinému pejskovi) kvalitní a vyváženou stravu. V podstatě nezáleží na tom, je-li to strava suchá (granule) nebo klasická vařená, vždy ale musíme dbát na její složení, a to ať jde o obsah výživových složek, tak i o přítomnost látek, které by mohly zbarvit stříbrošedou srst nežádoucím způsobem. My krmíme již déle než rok vynikajícím prémiovým krmivem BRIT CARE, a jsme s ním maximálně spokojeni. Granule obměňujeme vařeným, do kterého přidáváme esenciální mastné kyseliny, které mají výborné účinky jak na trávení, tak i na kvalitu srsti. 

Doufáme, že z výše popsaného je jasné, že výmarský ohař je nádherné a velmi přátelské plemeno, které při troše důslednosti připraví svému pánovi spoustu radostí.